13.06.2021 Pazar | saat: 19:00 | Etkinlik Süresi 67 dk.

Bir Acayip Taşınma

News Pic

Bir clown projesi… Her kesimden her yaş grubuna hitap eden oyun ilhamını Eugène Ionesco’nun Yeni Kiracı metninden alıyor ve bir taşınma hikâyesini tümüyle yeni bir görsellik ve ifade biçimi ile seyirciye aktarıyor.

Dünyanın her yerinde farklı tekniklerle ve biçimlerde gördüğümüz clown, bir oyunculuk disiplinidir. İtalyancada “pagliaccio” olarak bilinen, Türkçeye “palyaço” olarak geçen ve Eski Yunanda “satir” oyunlarını icra eden “satiri” kelimesinden türeyerek Arapçaya, oradan da Türkçeye geçen “soytarı” sözcükleri hem kültürümüz hem de dilimizdeki kullanım yeri bakımından tam olarak bu oyunculuk disiplinini karşılamadığını düşündüğümüzden, “clown” kelimesini değiştirmeden, evrensel haliyle kullanmak istiyoruz. Dünyanın en küçük maskesi olarak bilinen kırmızı burun, clown disiplininin temelini oluşturur. Bu sebeple mask oyunculuğu temel alınarak geliştirilmiştir. Tarih boyunca farklı amaçlarla kullanılsa da clown disiplini güldürü ve komedi ekseninde ortaklaşmaktadır. Aklın ve mantığın sınırlarından kurtulup aptallığın sınırsızlığında gezinmek, başarıdan çok başarısızlığın güzellenmesi clown felsefesini anlamak adına birer başlangıç noktası sayılabilir. Seyirciyle aynı anda aynı yerde olan clown, dünyaya (sahneye) düşen ve düştüğü yerde var olmaya çalışan, insanlığın tüm fiziksel ve zihinsel sapmalarını yansıtabilen aptal, naif ve gururlu bir varlık olarak düşünülebilir.

Bu oyun, Jacques Lecoq’un fiziksel tiyatro pedagojisini baz alarak araştırdığımız clown disiplini üzerine kurulmuştur. Hevesli bir kiracının eşyalarını taşımak üzere çağırdığı hamallarla yeni evine taşınmasının hikâyesini bu yolla anlatmak istiyoruz. Akıl yoluyla anlatılan her şey yine akıl yoluyla kolayca anlaşılabilirken acaba aptallık bize hangi kapıları açabilir?

 

Proje Tasarım: Tiyatro Tam

Proje Asistanı: Feray Dağıdır

Clown Çalıştırıcısı: Sezgin Çiftçi

Kostüm Tasarımı: Zeynep Beştaş

Burun Tasarımı - Uygulama: Pınar Akkuzu

Ses - Efekt Düzenleme: Mert Alperten, Cem Karar, Sezgin Çiftçi

Işık - Ses Kumanda: Faik Özcan , Halil İbrahim Demirbaş

Oyuncular: Didem Ataç, Hami Mavrigan, Sezgin Çiftçi, Cem Karar, Sinem Erol Birdal

Etkinlik Süresi: 65 Dakika